Sizi Arayalım

Sıkça Sorulan Sorular

Evim için en uygun boyutlardaki klimayı nasıl seçebilirim?

Toyotomi, klima almak isteyen müşterilerine ücretsiz keşif hizmeti sunar. En yakın Toyotomi yetkili servisinden randevu alarak eviniz için en doğru klima boyutlarını öğrenebilirsiniz.

Klimaların kısa aralıklarla çalıştırılıp kapatılması mı yoksa bir kez çalıştırılıp uzun süre açık tutulması mı daha az elektrik tüketir?

Elektronik cihazlar açılırken çok fazla enerji tüketir. Bu sebeple klimanızı kısa aralıklarla çalıştırmak yerine ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca kesintisiz çalışır hâlde tutmanız performans ve enerji verimliliği açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca, Toyotomi klimalarda bulunan Enerji Kontrol özelliği sayesinde %50’ye varan enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Klimamın uzaktan kumandasını kaybettim. Kullanmaya devam etmemin bir yolu var mı?

Klimanızın iç ünitesinde yer alan ON/OFF tuşunu kullanarak cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yöntemde sıcaklık ayarı yapılmaz. Klima en son soğutma modunda çalıştırıldıysa, otomatik olarak 22 dereceye ayarlı olacaktır. Isıtma modunda çalıştırılmışsa sıcaklık 24 dereceye sabitlenir.
Kumanda temini için en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz

Klimamı kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Klimanızın uzun ömürlü olması ve performansını koruması için temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Klimanızın genel temizliği ve filtre temizliği ne dair detaylı bilgiye ilgili sorularımızdan ulaşabilirsiniz. Klimanızı uzun süre kullanmayacağınız durumlarda Kendi Kendini Temizleme fonksiyonunu etkinleştirebilirsiniz. Toyotomi klimalarda bulunan bu özel fonksiyon, cihaz kapatıldıktan sonra iç ünite fanının 30 dakika daha çalışmasını sağlar. Böylece soğutma sırasında eşanjörde oluşan nem buharlaşır. Fan yüzeylerinin temiz ve kuru kalması klimanızın verimliliğinin uzun yıllar korunmasına yardımcı olur.
Eşanjör temizliği için en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz.

Klimam odayı eskisi kadar iyi soğutmuyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Klimanızdaki performans kaybının nedeni filtrelerin tıkanması ve eşanjörün kirlenmesi olabilir. Filtre temizliğiyle ilgili bilgiye ilgili sorudan ulaşabilirsiniz. Eşanjör temizliği için en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında odanın havasını soğutmak zaman alabilir. Klimanızdan daha iyi verim alabilmek için odadaki pencere ve kapıların kapalı olduğundan emin olun. Klimanızın hangi modda çalıştığını kontrol edin. Cihaz fan modunda çalışıyorsa odadaki hava sirkülasyona alınır. Bu modda hava soğutulmaz veya ısıtılmaz. Klimanızda hızlı soğutma modu varsa, daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ayrıca fırın gibi ısı üreten cihazlarla bir arada kullanılması da klimanızın soğutma gücünü olumsuz etkileyebilir.

Klimamın üfleyiş gücü azaldı. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Kirli eşanjör ve filtreler klimanızda performans düşüşüne neden olur. İlgili sorudan filtre temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eşanjör temizliği için en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz.

Klimadan gelen havada kötü bir koku var. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Odadaki sigara dumanı ve benzeri kötü kokular iç üniteye çekilmiş ve üflenen havayla geri veriliyor olabilir. Kısa süre içinde koku yok olmazsa klimanızın filtrelerini temizleyebilirsiniz. Filtre temizliği hakkında detaylı bilgi almak için ilgili sorumuzu okuyabilirsiniz.

Filtrenin temiz olmasına rağmen koku sorunu devam ediyorsa klimanızın eşanjör temizliği için en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz.

Klimamın ev içi ünitesi su damlatıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Montaj doğru yapıldıysa klimadan çıkan atık su iç ünitede tutulmaz, tahliye hortumuyla dışarı atılır.

Doğru kuruluma rağmen iç üniteden su damlıyorsa yetkili servise başvurmanız gerekir.

Klimamın kurulumu tamamlandı. İlk kullanımdan önce yapmam gereken özel bir şey var mı?

Kurulumu yapan yetkili servis klimanızı çalıştıracaktır. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadıysa sonraki kullanımlarda klimanızı herhangi bir işlem yapmadan çalıştırabilirsiniz.

Klima çalışırken sis oluşturuyor. Sorun ne olabilir ve ne yapabilirim?

Klimadan gelen serinlik ile odadaki sıcaklık bir araya geldiğinde sis oluşabilir. Oda ısısı düştüğünde sis de ortadan kalkacaktır.

Klima filtresini ne sıklıkta temizlemeliyim?

Klimanızın filtrelerini iki haftada bir temizlemeniz gerekir.

Klima filtresi nasıl temizlenir?

Filtre temizliği klimanızın modeline göre farklılık gösterebilir. Klimanızda “Yıkanabilir Toz Filtresi” varsa, klimanızı kapattıktan sonra kapağını açın ve filtresini çıkarın. “Kolay Çıkarılabilir Filtre” varsa, klimanızı kapattıktan sonra klimanın üstünde bulunan filtreyi hafifçe kendinize doğru çekerek çıkarın. Filtrelerde biriken tozları elektrikli süpürgeyle ya da suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Filtreleri yerlerine yerleştirmeden önce kuruduklarından emin olun. Filtreleri doğrudan güneş ışığı altında bırakmamaya özen gösterin.

R410A Gaz Nedir?

 

R410A soğutma sistemlerinde kullanılan yeni bir soğutucu akışkandır. Türkiye klima pazarında sıklıkla kullanılan R22 gazının da dahil olduğu HCFC’lerin ozon tabakasına verdikleri zarardan ötürü Montreal Protokolü ile global olarak üretim ve kullanımına yönelik birtakım sınırlamalar getirilmiştir. HCFC’lere alternatif olarak HFC’ler (hydrofluorocarbon) geliştirilmiştir. R410A ozon tüketim kat sayısının sıfır oluşu ile çevreye dost bir gazdır.

Db(A) Nedir? Klimalarda Neden Önemlidir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen "desibel" kelimesinin kısaltmasıdır. Klima satın alırken emsallerine göre gürültü seviyesi en düşük olan seçilmelidir. Uyurken dış ortamdaki sesleri bilinçaltımızdan fark ederiz. 40 dB civarı ses seviyesi rahatsız bir uykuya neden olur. İyi bir uyku için ses seviyesinin 40 dB'in altında olması gerekir.

COP ve EER Nedir?

Klimalar ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi harcarlar. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans katsayısı anlamına gelen COP (Coefficient Of Performance) ve elektrik verimliliği anlamına gelen EER (Energy Efficiency Ratio) değerlerleri gösterge olarak kullanılır. Özetle; alınan performansın ödenen paraya (harcanan elektrige) oranıdır. A, B... gibi enerji sınıflarının referansı bu verimlilik göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir.

SEER ve SCOP Nedir?

Klimanın farklı iklim şartlarındaki verimliliğini ifade eder. Ürünün kullanılacağı bölgedeki iklim şartları, ürünün verimini etkilemektedir.

"Heat Pump" Nedir?

Harici bir ısı kaynağı kullanarak istenen mekânı soğutan veya ısıtan cihazların basit çalışma prensibidir. Çoğu kez kullanılan kaynak dış hava olduğu gibi, toprak ya da su da olabilir. Aynı cihazın soğutma ve ısıtma yapması, aslen dört yollu vana mekanizması ile buna yön veren sensörler ve mikro işlemciler sayesindedir.

Heat pump özellikli split klimalar: Soğutma yaparken aynı anda zaten sıcak olan dış havayı ısıtırlar ve ısıtma yaparken dış havayı soğuturlar. Buzdolaplarımızın içindeki yiyecekleri soğutarak korurken, arkasındaki kondenser yüzeyinden ısı yayarak mutfağımızı ısıtması “heat pump”ı izah eden en basit örnektir.

Cihazımın Ana Besleme Hattını Neden Elektrikçi Yapmalıdır?

Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre klima, kombi, hava perdesi gibi elektrikli cihazlara çekilecek kalıcı ve sabit tesisatlar, kullanıcı ve bina güvenliği açısından yetkin elektrikçi tarafından yapılmalıdır.

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klimanın hava üfleme kanatlarının direkt olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesi tavsiye edilir. Kullanma kılavuzlarında da belirtildiği üzere konforlu bir ortam için oda sıcaklığının; soğutma için 25-27 °C ve ısıtma için ise 20-24 °C aralığında bir sıcaklık değerine ayarlanması gerekli ve uygundur. Daha düşük sıcaklıklarda kullanım, yaz mevsiminde kişiyi hasta ettiğine dair yanlış bir ön yargıya sebep olmaktadır.

Klimalara Neden Bakım Yapılmalıdır?

Periyodik bakım ile klimaların ısı değiştiricilerinde kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği için tüketilen elektrik enerjisi azalarak tasarruf sağlanır. Yetkili servis tarafından dikkat ve düzenle yapılan koruyucu bakım, arıza oluşma riskini azaltır. Bakımı yapılmış klimada önceden tahmin edilmeyen kesintiler engellenerek konforda süreklilik sağlanırken; onarım ve yedek parça maliyetleri asgari seviyede tutulur. Öte yandan ünitelerde yoğuşan suyu depolayan tava ve gider hattında uzun süre bakım yapılmaz ise bakterilerin üremesine olanak sağlayan ortam koşulları oluşur. Bu bakteriler, ortama rahatsız edici koku yaydıkları gibi özellikle alerjik hastalıkların önemli ölçüde nedenlerindendir.

Klima Montajı Esnasında Neden Vakum Yapılmalıdır?

Soğutma sisteminin sağlıklı ve problem çıkartmadan uzun yıllar çalışabilmesi için sistemin içerisinde bulunun nemin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Soğutma sistemlerinin en büyük düşmanı nemdir. Klima cihazları üretilirken, dış üniteleri uygun basınçta vakumlama işlemi ile nemden arındırılarak, içerisini ihtiyacı kadar soğutucu akışkan koyulmaktadır. Ancak klimaların montajı esnasında kullanılan bakır boru tesisatının aynı işlemle vakumlanması ve bünyesindeki su taneciklerinin sistemden uzaklaştırılması gerekir. Bu hayati önem taşır.

Hava filtreleri hangi sıklıkta temizlenmelidir?

Bu filtrelerin temizliği kullanılan mekâna göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin klima bir evde kullanılacak ise filtrelerin en az on beş günde bir, bir tekstil ürünleri satış mağazasında kullanılacaksa her gün (!) deterjansız ılık su ile temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenen filtreler gölgede, ısıtıcı cihazlardan uzak bir noktada kurumaya bırakılmalı ve kuruduktan sonra klima üzerine takılmalıdır. Hava filtreleri takılı değilken klima kesinlikle kullanılmamalıdır.